amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Insert two pairs of brackets to make this statement true: -3+-2x5divided by-4+-1=5
Hassan put 437.2 grams of brown sugar into a canister. Then he carefully measured out 430.43 grams of it to use in a recipe for cookies. How much brown sugar is
1. Solve the given linear equations for 'x': i ) 3(2x - 3) = 4(2x + 4) ii )2(x + 2) + 5(x + 5) = 4(x-8) + 2(x - 2) 2. Solve : 3x /4 - 7 /4 = 5x + 12 = 3. Show t
8TH GRADE GEOMETRY:100 POINTS+BRAINLIEST: Please answer the question and explain how you did it. Also, please tell me what a "radii" is. Any absurd answers for
Express the radical using the imaginary unit, i sqrt{-27}
Find the measure of the remote exterior angle. m∠x=(198−5n)°m∠y=(5n+37)°m∠z=(n+7)°
does anyone understand these?
Can someone help me please and thxxx
how do i work this out?
HELP FAST PLEASE! If a reaction takes place and the theoretical yield is 73 g and the actual yield is 62 g, calculate the percent yield.Choices:A. 76%B. 1.16%C.