americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Melissa rolls 2 fair dice and adds the results from each. Work out the probability of getting a total of 12
Can you answer these questions?
Which of the following best describes the way society felt about the 20th century after World War I? A hopeless B optimistic C confident D rejuvenated
An industrial vat contains 650 grams of solid lead(II) chloride formed from a reaction of 870 grams of lead(II) nitrate with excess hydrochloric acid. This is t
Ryan made 3 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 3 necklaces was $20.70. If the beads cost a
How many solutions does the following equation have -14(z-5)=-14z+70
find an equation for the line parallel to 3y-3x=12​
Which quotation from the passage best supports the conclusion that Delwyn has a positive attitude about the family's move to Aviano? "People were traveling her
What is the value of m? (m is a whole number)
Relative velocity.....Please help....​