americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

(please help me out D: ) (I screenshot the question and answer)
The coalition of various reform groups was called the _____.
What is the most important step during pre-writing for an analytical essay? A. finding information B. drafting a position C. deciding on a topic D. crafting a s
The colossal heads are the most recognized symbol of the Mayan culture. True or False
Which of the following is NOT one of the three basic types of crimes? A. felonies B. infractions C. high treason D. misdemeanors
Based on the lesson, individuals who broke away from the Catholic Church were known as _____.
You endorse a check that a. you write. c. that was given to you. b. has no payee. d. has no date.
what is m CBT? Use a protractor to help you.
What is 5y + 2w - 5y + 6w
Fill in the other coordinate for the line 3x - 5y = 2: (4, )