rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What are the odds of picking an "a" in the word alabama?
The illustration below shows the steps of meiosis I. What is the step that is labeled D? metaphase I metaphase II telophase II telophase I
The oldest rocks found on the earth's surface date back about ________ billion years.
what did many families do in ancient Rome when they had no son to carry on the family name
Helppppppppppppppppppppp
A waffle recipe uses 3 cups for 4 waffles. How much mix would you need to make 12 waffles
What is the first thing you should do when making an individual decision
inverse function f(x) = 3 log2x
Helppppppppppppppppppppp
Which terms are used to identify pure substances?an element and a mixturean element and a compounda solution and a mixturea solution and a compound?