rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Amy buys a tablet case for $10.50 plus a 6% tax and Joanne buys a phone charger for $8 with a 6% sales tax. Enter the sum, in dollars, that Amy and Joanne paid,
Which theme is suggested by the author’s description of the rain at the beginning and at the end of the story? A Putting in the effort and time pays off eventua
Cost and equity is one of the four intertwined issues that must be taken into consideration when institutions thinks of implementing ICTs in teaching and learni
Write two to three sentences when you went to a new country and no one know you and you didn’t know anyone. What you feel at this time?
Consider the function f(n) = n 2 + 1000n, and do the following: a) Prove that f(n) = O(n 3 ) by finding a c0 and n0 such that f(n) ≤ c0 · n 3 for n > n0. b)
Find the distance between the two points. (2, 4), (7,2)
The State Administrator is permitted to do all of the following EXCEPT: A withhold registration of a security B arrest an individual for violating State law C r
last question pls help :))
What is the area of the base of the cone below? A cone with height 12 feet and volume 90 feet cubed. 2.5 feet squared 4 feet squared 22.5 feet squared 26 feet s
what is one example of balancing the other branches of governmenthelp pelaspek lpleas ty ty ty:))​