rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Janice is building a fence around a portion of her rectangular yard. The length of yard she will enclose is x and the width is 2x2 − 96x + 8 where the measureme
Your lab partner accidentally trips and douses the front of your lab coat and shirt with a hazardous material. The TA immediately takes you to the safety shower
The circled words are incorrect. What should I put instead?
a scientist would build a model to observe what
a car covers 400 km in an hour towards west .calculate the velocity​
Which of the following was not a motivation to come to the American colonies?
True or False. Within an Agent Handler group, if the handler with the highest priority is unavailable, the agent will fall back to the handler with the next hig
2x - 8 = 6help please ​
7(x + 2) + 3 = 73 solve for x, also please put it in number form and the simplest possible. Thanks.
I need help finding out -3mn+4m-3 (m=2 and n=-4)