abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

How can lose the weight around one month?
Underline the proper noun le in each sentence below. The official address of the president of the United States is 1600 Pennsylvania Ave. The house at 1600 Pen
Can someone help me on this one??
why is a written Constitution important to limited goverment
what is the best way to describe active transport?
Triangle XYZ slides 2 units left and 1 unit down on the coordinate plane. If the original measure of angle X was 40 degrees, what is the measure of angle X'?
Describe how Emily’s relationship with her father has changed.
Which set of ordered pairs in the form of (x, y) does not represent a function of x? A. {(1, 1.5), (2, 1.5), (3, 1.5), (4, 1.5)} B. {(0, 1.5), (3, 2.5), (1, 3.
Will someone please help me with these questions. The table shows the average annual cost of tuition at 4-year institutions from 2003 to 2010. 1.) Find the
Why do flat maps distort either the shapes or areas of land masses?