abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

In the Middle Ages in the Western world, most art was _______ in character.        A. futurist   B. religious   C. urban   D. French
The purpose of a thorough warm up is to ____.
There are 16 windmills along a six-mile stretch of road. If they are equally spaced, how many feet apart are the windmills? (1 mile = 5,280 feet)
Which three nations attacked Egypt during the suez crisis of 1956?
If c+d=40 and 10 ≤ c ≤ 30, all of the following are possible values of d EXCEPT, A. 7 B. 14 C. 21 D. 28
What part number is between numbers 20112 and 21017??
Solve the system of linear equations using substation 2x=y-10 x+7=y
thesis statement for the industrial revolution
A store had 235 MP3 players in the month of January. Every month, 30% of the MP3 players were sold and 50 new MP3 players were stocked in the store. Which recur
Help and Fast!!! Don't want to fail.