petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
3 An egg is thrown upward with an initial speed of 4 m/s. After 6 seconds, the egg's velocity is m/s
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
Please help me with all I will mark you brainly
Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe