petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

how do u divide 16 by 3/5
What is the size and shape of a super volcano?
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow
How many heart chambers does a shark have?
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d
Which of the following molecules has polar bonds but is a nonpolar molecule? a. H₂ b. H₂O c. NH₃ d. NaCl e. CO₂ Can anyone explain this one?
Which of the following molecules has polar bonds but is a nonpolar molecule? a. H₂ b. H₂O c. NH₃ d. NaCl e. CO₂ Can anyone explain this one?
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
What is the value of x in 15x-10= 20