brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

In 1914, which european powers were american businessmen ready to trade with?
Order the events of these chapters. (based on book twenty thousand leagues under the sea) encountered a shoal of argonauts passed through a milk sea visite
find the adjective on the sentence The short drill sergeant yelled at me for being late
Which of the following is the best description of interchangeable parts? parts that make up an entire assembly line pieces that can be substituted for one anoth
Removing which of the following parts would cause the plant to starve? Leaves Branches Stems Roots
One out of two anthropologists in the united states is employed __________.
A store sells 48 count packages of Snickers candy bars for $27.50 per package, and 36 count packages of KitKat bars for $21.50 per package. Mrs. Sweettooth boug
SOS HELP An effective argumentative essay introduces an opposing view, then refutes it logically and respectfully ignores all opposing perspectives and focuses
Should women’s suffrage be a higher or lower priority than forest preservation? than child labor? Explain.
​an elevated _____ indicated the presence of inflammation in the body.