brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Which Expression Is Equivalent to 486-9+6+3^3•2
19 over 25 as a decimal in simplest form
Which one of these foods must be cooked to at least 165 f? a. vegetables b. chicken c. hamburger d. noodles
To identify a satirical tone, look for words an author uses to exaggerate a particular character's behavior to make that person appear ridiculous to the reader.
when powering off your computer is best down using?
72in^2= ft^2find the blank
The international date line runs along the entire 180th meridian. true or false
An altiplano is a(n): a. low area with small mountains b. plain high in the andes c. agricultural area in brazil d. type of brazilian aircraft e.altitudinal
james opened his book with a heart as heavy as
Which one of the following fractions is equivalent to 1/2? a. 1/4 b. 2/8 c. 2/4 d. 1/