sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta
write words to match the expression. 24- ( 6+3)