sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

differentiate benzene and cyclohexane
What is 5.207 as a fraction?
why did europeans feel superior to islam
How did rationing support the war effort in ww2?
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
differentiate benzene and cyclohexane
I have been stuck with this one, and i would like to how to solve this. In each case, determine whether line AB is parallel or perpendicular to CD. (a) A(0, 0),
How did rationing support the war effort in ww2?
is uncover a base word or roots word. is kingdom a base word or roots word. is valuable a base word or roots word. is beautiful a base word or roots word. is di