mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

An electromagnetic wave in a vacuum traveling in the +x direction generated by a variable source initially has a wavelength λ of 235 μm and a maximum electric f
Air at 105 kPa and 37°C flows upward through a 6-cm-diameter inclined duct at a rate of 65 L/s. The duct diameter is then reduced to 4 cm through a reducer. The
Which best revises sentence 6 to create a more appropriate and respectful tone?
Which of the following statements is true? a. all of these are true b. PKU is a metabolic condition caused by the absence of an enzyme c. Lactose intolleranc
People expend energy even when they sit perfectly still. Why?
A manufacturer is interested in determining whether it can claim that the boxes of detergent it sells contain, on average, more than 500 grams of detergent. The
How many people were arrested when mccarthy accused communist spies in the state department?
The difference between ideal voltage source and the ideal current source​
As the owner of a small business, Sally would like to move the sale of her candles from storefronts to the Internet. Why is it possible for her to so easily mak
Which represents the hierarchical structure of a Google Analytics account from top to bottom?