mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

How many solutions dose the following equation have |6x + 12 | =-18
Which of the following best describes a plantation in the 1800s?
Helpppp!! I completely don’t understand how to even start.
About how many millions of tons of paper and paperboard were consumed worldwide in 1970? 1980? 1990? 2000?
Why is the Benghazi Attack important within U.S. History?
Long-term potentiation is a result of _____. a. repeated practice that builds neural pathways b. an increase in the number of vestibular connections with other
Solve for d.4d + 7 = -17Is the answer A: d = -6B: d = -4.25C: d = -2.5Or D: d = 2.5
What electromagnetic wave can cause skin cancer? Red light yellow light infrared radiation ultraviolet radiation
he first three steps in determining the solution set of the system of equations, y = –x2 – 2x + 8 and y = 2x + 11, algebraically are shown in the table. Which r
Which of these choices is always a benefit of xeriscaping? A. High initial design cost B. Reduced cost of electricity C. Reduced cost of watering D.