electricbluemonster electricbluemonster
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to bake and
package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

Chisholmtriniti
Chisholmtriniti Chisholmtriniti
  • 04-01-2021

Answer:

6.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

We have 7 boys and 3 girls in our church choir. There is an upcoming concert in the local town hall. Unfortunately, we can only have 5 youths in this performanc
If f(x) = 3х^2 and g(x) = 4х^3 + 1, what is the degree of (f•g)(x)? 2 3 5 6
A Carnot heat engine has an efficiency of 0.200. If it operates between a deep lake with a constant temperature of 293.0 K and a hot reservoir, what is the temp
drinking milk with dinner can help you stay hydrated. true or false
Which statement best describes Ghana in the years since its independence?
Which place would be the best example of a Gothic setting? A. A magical land of elves and fairies O O B. A classroom filled with laughing students O C. A bright
An entrepreneur estimates his total profit (total revenue minus total cost) for his proposed company as p(x) = x3 − 4x2 + 5x − 20, where p is in hundreds of dol
What is the solution to the system of equations?
A composite wall 8 m long and 4 m high consists of 4 cm of brick, 8 cm of concrete, 6 cm of fiberglass and 10 cm of corkboard. The inside temperature is 18°C, a
beam of light, traveling in air(the index of refraction for air is 1), strikes the surface of mineral oil at an ngle of 30° with the normal to the surface.( the