Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2014
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 01-12-2014
The cost per unit is

(cost for the whole batch of units) divided by (number of units in the batch)
Answer Link

Otras preguntas

Although companies that sell global products can reduce costs by standardizing certain marketing​ activities, when might this approach not benefit the​ company?
Which statement about the role of government during the Great Depression is true? A. The Republican Congress refused to pass any of Roosevelt's New Deal
Distinguish lycopodium from equisetum
There are strict laws in place regarding the dumping of waste, in part to avoid the possibility that drinking water supplies will become contaminated. Which an
Which of the following best describes the technique used to graph the equation using the slope and y-intercept? y = 5x + 10
write an expression that represents the six less than a number times 5
When Dmitri Mendeleev published his periodic table of the elements in 1869, there were 59 known elements. Today there are 118 known elements. Mendeleev's period
Why does Friar Laurence flee and leave Juliet in the Capulet tomb? He knows she’s going to kill herself and doesn’t want to see it. He believes his role in fak
what was the ancient name for modern-day Iraq
What element is found in all organic molecules? oxygen nitrogen phosphorus carbon