averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

An adult male alligator may weigh 300 pounds. A newly hatched alligator weighs only one ninth 1/9 pound. The adult weighs how many times the​ hatchling?
there are 320 seniors at strong field high school. if 90% of them go expect to go to college, how many of the seniors expect to go to college?
Can someone please help me??
convert 3.09 x 10~3 m = nm
When scientists is conducting research about all the plants and wildfires in the Mojave desert as well as the desert resource such as water and soil the scienti
Which of Maslow's needs are directly related to our environmental health?
When two atoms are held together because their valence electrons orbit around both of them (are shared), they are united by?
I need help with 13 please 5ug=_____mg
list of songs of parmish verma
English help! Which of the following CANNOT be narratives? Question options: Novels Songs Short stories Poems All of the above can be narrative