averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

A motor cycle accelerates from rest for 15s at a constant acceleration of 2.2m/s. calculate its velocity at the end of this time​
Can somebody help me
How do I sole this problem step by step 1/2y - 9 = -6
When studying a research question where it would be impractical to manipulate the variables of interest, a researcher would use a __________ method.
According to George Herbert Mead, what is lacking during the stage when children learn by mimicking others? O A. Understanding of roles O B. Communication O C.
Which of the following is a complex number?
What was the Sherman Anti-trust Act, passed in 1890, a failed attempt to limit?
List the following types of electromagnetic radiation in order of increasing wavelength:(i) the gamma rays produced by a radioactive nuclide used in medical ima
2. The sum of six and four times a number is 29.
Lee y escoge la opción con la forma correcta del verbo para completar la frase. Read and choose the option with the correct form of the verb to complete the sen