theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Between the time Champollion's books appeared and the end of the nineteenth century, thousands of rolls of papyrus and copies of temple and tomb inscriptions we
How many liters are equal to 3,167 milliliters? Use the placement of the decimal point when dividing by a power of 10 to help you solve. 31.670 liters 31.67 lit
Help help help help help help help English
What is the slope for M(4,-8 negative) N(6,-1 negative)
There are approximately 400 million trees currently growing in the Amazon Rainforest, which covers approximately 5.5 million square kilometers. The rainforest i
What is an equation of the axis of symmetry for the parabola whose equation is y=2x^2-3x+4
How did Islam emerge on the Arabian peninsula
V 2 O 5 + H C I V O C 13 + H2 0
How does Hamlet’s speech reflect the ideals of Renaissance humanism? Hamlet thinks that people are no different than animals. Hamlet expresses his admiration fo
Tamara has $500 in her bank account. Tamara withdraws money to buy concert tickets. After the withdrawal, the account balance changed by $75.00 Enter the amount