theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Whitney has a total of 30 cupcakes for her guests. Define a variable. Write a function rule that relates the number of cupcakes per quest to the number of guest
Besides giving young men a job, what was one of the primary purposes of the Civilian Conservation Corps?
Harriet Beecher Stowe’s Uncle Tom’s Cabin infuriated the South because it
Which natural phenomenon is the best example of periodic behavior? A. The amount of pollution in Los Angeles as a function of time B. The number of fi
Mary bought three flowering plants for her garden. The first one has red tubular flowers filled with nectar; the second one has yellow, sweetly scented flowers;
Write an equivalent expression for t=3.79x
Why does the Declaration of Independence do not directly address the issue of slavery
0.33 less than or greater than 20/60
What is a independent clause
what is the value of seven in the number 4.071