muhammaddoost8 muhammaddoost8
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

An art class costs $45 for materials and then
$10 per class. Write an equation to represent
the total spent for any given number of art
classes. Identify your variables.

Respuesta :

always2here22forever always2here22forever
  • 02-02-2021
45+10x the x stands for how many classes you take
Answer Link

Otras preguntas

i really need help with this
The cuboid and the cube below are placed on the floor. The cuboid has a weight of 60N and the cube has a weight of 40N. Which exerts a greater pressure on the g
how many continents are there
Pleaseeeeeeeeeee helppppppp i will mark brainlest
A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grap
HELP ME PLEASEEEE :,(
If 1.85g is 2.85% of the recommended daily allowance (RDA) for fat grams, what is the daily fat recommendation in grams?
how can current research in cognitive neuroscience be applied to understanding different problems in psychology, including the mind-brain problem and questions
Giving away brainliest. Basic question. :)
A sector with a radius 18 cm has an area of 234 pie cm2? What is the central angle measure of the sector in degrees