muhammaddoost8 muhammaddoost8
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

An art class costs $45 for materials and then
$10 per class. Write an equation to represent
the total spent for any given number of art
classes. Identify your variables.

Respuesta :

always2here22forever always2here22forever
  • 02-02-2021
45+10x the x stands for how many classes you take
Answer Link

Otras preguntas

I really need help I am feeling lazy right now
Kurt can buy one pound of nails for $3.55 How many pounds of nails can Kurt buy for $12 Round to the nearest hundredth.
What moment does Ferren say changed his life?
How did railroads hurt farmers in the late 1800s?
Roseanne is making chocolate chip cookies for dessert the recipe for one batch of chocolate chip cookies calls for 2 1/2 cups of sugar how many cups of sugar wi
In novels falling action is often followed byA. rising actionB. another climaxC. the ending (RESOLUTION IS THE WRONG ANSWER. HEADS UP PENN FOSTER KIDS.)
Hockey is extremely popular in Quebec. A: True B: false
What is 6.48 divided by 4
For triangle ABC, angle A=110, angle B=43, and side b=15. Find side c.
Describe the kind of art produced by Native Americans of the great plains and explain why this Culture produced this type of art