Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

agree? or disagree? why? to the statement "a man’s home is his castle"
When there is just one atom of an element in a molecule, how is this atom represented in a chemical formula?
Heres a nother 50 pts enjoy your holidays even know its not now.
Is nitrogen and cobalt and carbon a mixture or pure substance
What is y-4=2(x+3) in standard form
3 = 3 + 7k + 7 whats the anwser and steps
A sample of He at 25C and 755 torr occupies a fixed volume of 16.8L. What mass of He must be pumped in to increase the pressure to 1.87 atm if the temperature r
The three types of stimuli according to Roy are focal, contextualand residual. A focal stimulus most immediately confronts the person andit attracts the most at
You are carpeting a room in a house for your job. You have a boss that likes to play jokes, so instead of just giving you the dimensions of the room, he tells y
please help me with this​