Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

There are 16 girls in a school club. the number of girls is four more than twice the number of boys. find the number of boys.
Let x be normally distributed with mean µ = 25 and standard deviation σ = 5. find the value x such that p(x ≥ x) = 0.1736
In 1–2 clear, well-written paragraphs, analyze and explain how Emily Dickinson's use of capital letters, line length, and word position in "The Wind Begun to Ro
There are 16 girls in a school club. the number of girls is four more than twice the number of boys. find the number of boys.
Which Florida law requires owners and operators of motor vehicles to be financially responsible for damages and/or injuries they may cause to others when a moto
Tell whether the ratio is in simplest form. if not, write it in simplest form . then write the ratio in two other ways.'
(04.04) Please help me! Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. Me encanta la clase de debate porque tengo que tomar una posición sobre un tema y con
Will adding 3 different prime numbers result in a prime number?
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP!!! SEE BELOW
What is the value of x in the equation 7x+2x=18? A) 2 B) 5 C) 9 D) 7