kameahh21
kameahh21 kameahh21
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada


If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?

Respuesta :

GalacticMaster GalacticMaster
  • 02-02-2021

Answer:3.5

Step-by-step explanation:98 divided by 28 would be $3.5 per pound.

Answer Link
idagade7850
idagade7850 idagade7850
  • 02-02-2021

Answer:

$3.5

Step-by-step explanation:

98/28=3.5

Answer Link

Otras preguntas

Thomas drew a rectangle with an area of 6 square centimeters. what is the greatest possible perimeter for the rectangle ?
what is 4/5 times 10?
What did the Populist Party initially seek? a) the gold standard b) women's right to vote c) an eight-hour work day d) regulation of railroad rates
What is the definition of a gulag? a political uprising a terror campaign a labor camp a police raid
what is 5/12 divided by 5/8
BIG POINTS (82) what is the area of a circle if its radius is 3596cm let pi=3.14
How are ratios used in everyday life?
is it possible that the orientation of a figure could change after it has been translated? Explain.
which rain forest is located mostly on islands
Frederick the Great is credited with making a great European power. i think its Prussia but i don't know