amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true? Minerals are made from rock particles. Most rocks don't contain any minerals. Rocks are made from minerals. There is no relationshi
pleeeaaaseeeee answer asappppppppp!!!!!!!!!!! Explain the processes of evaporation and condensation using the image above
Animals without a body cavity are called _____. acoelomates coelomates psuedocoelomates
An activity is considered cardiovascular exercise if it _____. A. lasts ten minutes or longer B. stretches the muscles C. increases muscular strength D. non
76 less than the quotient of an unknown number and five is 116
Which of these was the most noticeable symbol of the "Iron Curtain"? A) Great Wall B) Berlin Wall C) 38th Parallel D) 17th Parallel
Draw a model to show 35 1/3
Which character is the antagonist in the play?
an example of market power
What is the name of this logo??????