amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

What organelle controls a cell's activities?
80% of what number is 94
Ronald Reagan defeated in one of the biggest presidential election landslides in history.
HELP W/ ACT PREP QUESTION PLEASE I NEED TO DO WELL AND NEED YOUR HELP!!: At a school picnic, 1 junior and 1 senior will be selected to lead the activities. If t
How is the process of dividing integers similar to the process of multiplying integers
the lithosphere is made up of the ____
use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
Integers are _____ rational numbers A. always B. somtimes C. never
Personification for the big bear
A pH of 2 indicates a(n) _____.