jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

I'am thinking of two numbers. The difference of the two numbers is 36. Their sum is 286. What are the two numbers?
A stereo manufacturer makes three types of stereo systems, I, II, and III, with profits of $20, $30, and $40, respectively. No more than 100 type-I systems can
The $199.99 game console Amy purchased was on sale for 10% off. What amount did Amy get off the price?
Suppose that you are building a shed and need to pour concrete slab to support it you know this lab will be 15 feet wide 10 feet long and 6 inches deep concrete
Find the best word to complete the sentence. 2. In recent years fear of skin cancer has increased, encouraging greater ___ from long hours in the sun. A. abstin
simplify the square root of 9 ÷ by the square root of 25
What is the function of the verbal in the sentence? My goal is to skydive over the Grand Canyon. It is used as a noun. It is used as a verb. It is used as an ad
Read this excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave. My Dear Friend: You remember the old fable of "The Man and the Lion," whe
Can you solve this equation 13m-22=9m-6
Can you make the area of your shape go up but the perimeter go down?