jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

In this excerpt from Kennedy's 1963 Civil Rights Address what idea is being most clearly defined? "This is not a sectional issue. Difficulties over segregation
may someone help me with this please
Excerpt from My Antonia, by Willa Cather Sometimes I went south to visit our German neighbors and to admire their catalpa grove, or to see the big elm tree tha
An ordnance survey map is drawn to a scale of 1:50 000. Find the actual distance between 2 towns which are 12cm apart on a map?
4(x-3)=5(x+1) solve the equation above for x
The inequality x > y is satisfied by point (5, 5). true false
An equation is shown below: 5(2x - 8) + 15 = -15 Write the steps you will use to solve the equation and explain each step.
the function f(x) = 7 – 4x x2 written in vertex form is f(x) = (x – 2)2 3. what is the axis of symmetry for the function? x = –3 x = –2 x = 2 x = 3
Which scientist did experiments involving a form of cathods ray tube
The gas in a cylinder has a volume of 7 liters at a pressure of 107kPa. The pressure of the gas is increased to 208kPa. Assuming the temperature remains constan