pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

what biome do we live in? Explain your answer.
Why do you think England passed the Tea Act?
how do you say: 'I'm afraid of heights' in french
Who is gonna win the super bowl patriots or Seahawks
Which group convinced President James Madison to go to war with England in 1812? A. land-hungry politicians from the West and South B. angry veterans of the Rev
Which feature of the Roman Republic's government is also a feature of the United States' government? a Senate with 300 members appointed by the head of governme
Work out 3\5 of 7? Working out will help too, thanks:)
What are the 5 Great Lakes?
Real world Examples of inertia
At what location in a circuit is the electrical potential energy the greatest