pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

Please Help!!! i need it... :(
1.“I'm nobody! Who are you? / Are you nobody too? Is this parallelism?
Which planets are closer to the sun? Is it rocky planets or gas giants or planet hollywood
What does the excerpt show about the historical time period of the story? It shows that racial injustice occurred between adults in the South but not between th
Roots thru Rational Numbers Summative HELPPPPP question: 18
Write an equation using four numbers that multiply to 0, none of which are opposites.Please help! Thank you!
formula valid for all polygons: P =______________ formula valid for the rectangle: P=_____________ Measure: P=(15+_) x _ = _cm
*) Complete the equation. 2/8= help me pls
this natural disaster occurs after an earthquake or volcano. Typhoon Monsoon Tornado Tsunami
how do you calculate metal density?