mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Which word has a root meaning associated with a fur-bearing animal? A.apiary B.aviary C.ursine D.piscine
96 fluid ounce is greater than,less than or equal to 13 c
When aqueous solutions of HCl and NaOH are mixed together in a calorimeter, the temperature of the solution increases. The reaction is endothermic, causing an i
HELP ASAP For the reaction 2H2(g) + S2(g)<---> 2H2S(g), determine the equilibrium constant at 700oC if at this temperature, the equilibrium concentrations
The organelle that aids in cell division is centrioles mitochondria vacuole nucleus
what does abrrevation mean
What was the Great Depression?
Is the underlined word a predicate nominative or a predicate adjective? Jasmine is one of my best friends from middle school. A. predicate nominative B.
Which sentence has no errors in the use of quotation marks, italics, or underlining? A.My dad's all-time favorite poem is Stopping by Woods on a Snowy Evening b
Direct democracy worked well in Athens because A. women were allowed to participate in government. B. elections were held to help select representatives. C. the