mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

HELPPP ASAPPP! PLZ Which system has no solution? A.4y = 2x – 6 B.3x + 5y = 7 4x = 2y – 5 C.2y = 4x + 2 D.2x = 5y + 4 15y = 6x – 12
What is a pathogen is?
A good way to reduce stress is to
What factors contributed to the weakening and decline of Medieval Europe?
During gym class, Raul walks briskly for a half hour. Jenna decides to sprint and run the bleachers for the same amount of time.Which statement best compares th
When did internet came to existence?
During George Washington's presidency, what was the major reason for conflict between Thomas Jefferson and Alexander Hamilton?
whats the lateral area of a right circular cone if the diameter of the base is 4m and the slant height of the cone is 15m? round your anwser the the nearest who
For the equation y = 3x2 − 4x + 11, choose the correct application of the quadratic formula. x equals four plus or minus the square root of n
Value of the expression. ? 18-2x(4+3)