angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

I don't know how to do this :(
The old woman and her daughter were sitting on their porch when Mr. Shiftlet came up their road for the first time. The old woman slid to the edge of her chair
Given: quadrilateral ABCD inscribed in a circle Prove: ∠A and ∠C are supplementary, ∠B and ∠D are supplementary What is the missing information in the paragra
Two microwave frequencies are authorized for use in microwave ovens: 895 and 2560 mhz. calculate the wavelength of each.
Wich set of shapes contains members that are always similar to one another
Which sentence contains a supporting detail that answers the question, What did the Sumerians need to keep track of? Main Idea: The greatest gift the Sumerians
What is a claim that a historian might make about the American civil war??
Toasty Tortilla Company has two different manufacturing plants. Company officials want to test whether each plant fills the bags with the same number of ounces.
Teach a Lesson: Explore Moral Dilemmas What are the components of a lesson?
what type of measurement is the speed of a car travelling in reverse