angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

The conflict between Palestinians and Jews in Palestine centered around a. differences in religion. b. the claim by both groups that it was their homeland. c. d
what should a person eat if she wants the fastest supply of energy?
how are expressions and equations different
M.Barber uses 7/9 yard of wire for a ceiling fan. He uses 1/3 yard of wire to fix a light switch. How much more wire did he use for his ceiling fan than his lig
You submerge a piece of clay in water and measure the total volume. You change the shape of the clay and put it back into the same amount of water. Does the mas
Ads it means to arrange change fit or shape. Which word from the entry could be used in place of the word adapt as it is used in the following sentence . The li
41% people preferred and 22% how many than
A person described as perspicacious is A. smart and perceptive. B. inclined to be optimistic. C. foolishly persistent. D. inclined to be pessimistic.
is -8 2/5 greater or less than -8.3
Write a real world problem that results in an answer 0.58.