ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following can be sides of a triangle 1) 6,10,8 2) 46,24,21 3) 23,35,10 4) 8,9,17 Explain your answer
what country went to establish the colony of roanoke?
What is Unforeseen ?JOIN GirIs for funMeeting ID: 394 767 6137 Passcode: yK66CF​​
How is one way cities affect the natural food chain of the region? Cities blocks the sun that producers need to survive. Animals that relied on food sources in
mention the interest rate in home loans
How do the components allow the TV to do its work?
Here are statistics for the length of some frog jumps in inches: the mean is 41 inches the median is 39 inches the standard deviation is about 9.6 inches the IQ
vays. Paint Jackson is buying paint for his wall. 7.5 m 2.5 m 12 m One litre of paint will cover 9 m2. How many litres of paint does he need to cover the wall?
which of the following are potential plan development resource for local jurisdiction
Which triangles are similar to ABC?