ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

The dinner special at Dan’s Diner comes with a choice of two side dishes, corn or potatoes, and a choice of three types of bread, rolls, toast, or biscuits. Lis
Charles Darwin hypothesized that some individuals would be better equipped for survival than others, and that those that were less equipped would not survive. D
help me please look at the picture below
Zack’s classroom has a carpet that is 2/3 of the classroom long and 3/4 of the classroom wide. How much of the classroom area does the carpet take up?
What effect did the geography of Mesopotamia have on trade?
GIVING BRAINLIEST FOR BEST ANSWER! Solve the equation using equivalent fractions. 6/15 + 3/10 + 3/5 = ____
The Declaration of the Rights of Man and the Citizen was modeled on which document? the English Bill of Rights the Declaration of Independence the U.S. Constitu
Where is the brain located? A. In the spinal cord B. In the neck C. In the chest cavity D. In the skull Please select the best answer from the choices provided
A container built for transatlantic shipping is constructed in the shape of a right rectangular prism. Its dimensions are 7.5 ft by 11.5 ft by 3 ft. If the cont
Please, can anyone help me with these questions? Thank you.