ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

how many miles did greek sailors travel between athens and naples
Why are leaves green?
Why is farming in mountainous areas so difficult without terracing? a. poor soil quality of mountainous land b.rugged landscape of mountainous land c. lack of h
A young boy has been found, and police are trying to locate his family. They take a DNA sample from him and begin collecting DNA samples from families who have
For the first 11 years of its existence, which governmental system did the United States use? a. monarchy b. confederation c. federation d. theocracy
Which founding father worked to establish a separation between church and government by drafting the Virginia Bill of Establishing Religious Freedom? a.Patrick
One way in which Emperor Meiji of Japan and Kemal Atatürk of Turkey are simliar is that they both (1) crushed secessionist movements (2) worked to modernized t
What often happened to African residents of regions that became Rich due to exports of local natural resources
Round or oval candies filled with fruit preserves or cream and covered with chocolate are called?
What forces or ideas motivated and inspired woman having rights to remake and reform society in these antebellum years?