ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

3 importance of egg storage​
Describe how red shifts were used by cosmologists to determine that the universe was expanding. How is this evidence for the big bang theory?
What would you suggest to somebody if he was planning to come to your country to study abroad? Give details and examples to support your response.
Which letter of the alphabet is next in the series? J O T Y D (A) I (B) J (C) K (D) L
how to do this question plz answer ​
a person can do a job in 6 day days . another can do the same job in 4days . if they work together, how long do they need to finish the job?
In order for a dead organisms remains to become fossilized certain conditions must be met. summarize three of these conditions.
Suppose a car depreciates linearly the second you drive it off the lot. If you purchased the car for $31,500 and after 5 years the car is worth $20,500, find th
plzzz helpp ASAP 1. Why is it important to know what the limitations of a particular model are? A. so you can create a prototype based on your model B. so you d
For a class, Mrs. Hawk broughtin 7 different packages ofcolored pens. The teacherrandomly selects 2 packages.How many differentcombinations are there?​