kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help with child care class please: Which of the following methods allows families to share what makes their family unique and special while at the same time pr
Number 10 help please
It's math again! Please help!
A man has an air conditioner he wants to load into the back of his truck. Instead of lifting the air conditioner and carrying it to the truck, he improvises a r
I need help answering this.
Read the sentence. When she arrived at the concert hall, the singer walked through a crowd of cheering fans. Which word is a preposition?
You roll a six sided number cube (die). What is the BEST answer for the probability that the number rolled is between 1 and 6?
All of the following are examples of civil disobedience EXCEPT
Asia purchased a house using a fixed rate mortgage. The annual interest rate is 4.9% compounded monthly for 25 years. The mortgage amount is $165,000. What is t
Did north korea have an airforce vietnam war