kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 701,245 in two other forms?
This city was the scene of one of the most violent demonstrations in American history in 1999 when 100,000 people engaged in civil protest against the WTO? Seat
What is the context clues in this sentence? He GRABBED his lunch box from his kitchen table and went to school.
Troy bought a magazine for 4.99 Rico bought pocket diconary for 12.99 and Mario bought a package of notepads for 8.95 what is the average amount that each boy s
what number is one thousand less than 700,012?
how many thousands are in 50000
What's the anewer to this problem..? 21×__=9×21 tell which property you used 21×=9×21 Property of multiplication..
What is the answer to this solution 16(3b—0.25)
how many pairs of whole numbers that have a sum of 12
4 1/3 divided by 2 1/3