frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

The government has granted a patent to a pharmaceutical company for an experimental AIDS drug. That company is the only firm permitted to sell the drug.
Which substance is a binary acid
A law that limits the content of popup advertisements on the Internet would be enforced by the Federal Communications Commission U.S. Food and Drug Administrati
what is the product of 6256 and 486
Which is a false statement about the use of longitude and latitude lines on maps? They are used to locate things on a map They are used to show the depth of th
The Articles of Confederation established a strong national government. a. True b. False
Why are classical allegories not regarded as realistic fiction?
In 1973 Congress passed the ____________, which forbade discrimination in education, housing, and employment due to physical disabilities. a. Food Stamp Act b.
how many times longer is one inch than one foot
Solve for x 17-x=1/3*15+6