amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

The myenteric nerve plexus provides the major nerve supply to the GI tract wall and controls GI motility. a. True b. False
g Use the Divergence Theorem to evaluat where F = D xz + x 2 , −2xy, x2 + z 2 E and S is the hemisphere z = p 4 − x 2 − y 2 together with the portion of the xy-
A random sample of 25 values is drawn from a mound-shaped and symmetrical distribution. The sample mean is 10 and the sample standard deviation is 2. Use a leve
2,4-dinitrophenol (DNP) is a weak acid that can diffuse across lipid membranes. When added to eukaryotic cells, DNP can enter the mitochondria and move protons
Find a number that is 6 less than ,3 divided by 5
5(y-2) = 35 5 9 10 -5
You discover a new organism while investigating a meteor that recently crashed. While observing it, you notice that it has a cell wall, and tests confirm it ha
Which of the following molecules starts to break down by enzymes in saliva and continues to break down in the small intestine by enzymes from the pancreas? a.
Graph the given inequality. y ≤ 4 – | x |
Which type of paragraph consists of a sentence that states the paragraph’s main idea and sentences that support it? A concluding B topical C functional D introd