amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

If a potato is allowed to dehydrate by sitting in open air, would the potato cells be more likely to absorb more water or less?
What is 258/300 written as a decimal and a percent???
2x+8=22 how do I figure out the answer to problem 2x+8=22 ?
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
find the proportionality of y=7.25x
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
373 of 500 in fractions and decimal
help me with this french hw plzz
Does the equator cross the northern or southern part of South America? South America is located mostly in which two hemispheres?
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11