il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Which guidelines should be followed when creating a works cited page using MLA format? Check all that apply. 1. “Works Cited” is centered on the page. 2. Cit
Which of the following correctly simplifies the expression 2 to the power of 2 multiplied by 6 to the power of 0 whole over 7, the whole cubed.?
If x is 3 and y is 12, what is y if x is 24?
When given all three side lengths of a triangle but none of the angle measures, you can solve for all angle measures using __________. A. The law of sines
OMG PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!! A local charity sponsors a 5K race to raise money. It receives $55 per race entry and $10,000 in donations, but it must spend $15
Ted took a test with 40 question.He received a score of 90% how much did he answer correctly
A number y is no more than -8
What do verb “moods” do? Indicate a “state of being” Invoke a certain emotion from a reader Change the meaning of a sentence Conveys the mood of the person spea
Who was Cesar Chavez? an activist who protested at Alcatraz Island an organizer of the American Indian movement a leader of the Black Power movement a cofounder
y = 3x x = 25 y = __