il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

What are three benefits of an influenza vaccination?
Line passing through points (-4,2) and (0,3)?
What to do in 49 days after death?
How does data analysis influence a business or organization's decision making ability? It can help determine the probabilities of events that influence the rate
Find the simple interest on a $500 investment made for 2 yr at an interest rate of 8%/year. What is the accumulated amount?
Kimmy has 2 bags of candy. one of the bags has 4 2/3 pounds of candy and the other bag has 3 7/9 pounds of candy. she is going to split the candy evenly with 2
You have been hired to pour a concrete patio (i.e. your parents told you to do it correctly or be grounded for the rest of your life). they have requested that
Choose the correct adverb for the sentence she danced_______than i. a.)more gracefully b.)most gracefully c.)gracefuller d.)gracefullest
If melissa did not request her medical record be sent to her attorney or complete a release of information form, but a subpoena was issued for her medical recor
who wants to do truth and. d​