nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation: the booster club of the baseball team bought pizza to sell at a concession stand. the school donated three pies to the sale. each pie was th
please urgent please i beg
What is the answer to (10y + 6)
Understanding Functional Relationships Which statements are true of functions? Check all that apply. O AIl functions have a dependent variable. Al functions hav
1. Find the common factors of the given terms.
How do the details in the 5th paragraph develop the claim in the text? A.They explain why the submarine is often used in warfare. B.They explain how a submarine
Change the sentence from direct to indirect speech. 'Shall I open the window?' she asked.
Read the excerpt from “All Summer in a Day” by Ray Bradbury. It had been raining for seven years; thousands upon thousands of days compounded and filled from on
i hate myself. :D happy new years !!
Pollen is one-celled, or unicellular. It is used for reproduction in many types of plants. The bee is collecting nectar and, while doing that is transferring th