nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. Scientific words often come from ____. German words Latin words Spanish words Greek words
How many more cups of apples are in the fruit medley then grapes?
Which is bigger 12.5% or 3/20
Phototropism is a _____ tropism involving _____. negative; gravity negative; touch positive; water positive; sunlight
At the end of the story what two actions of Beowulf contribute to grendels death?
when two fractions are between 0 and a half how do you know which fraction is greater
What are the major reservoirs in the carbon cycle
Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
Quick I'm in class what 7a plus 3a!
Why do we study government