sarahsanchez910
sarahsanchez910 sarahsanchez910
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP
At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost?
$3.00
$4.00
$15.00
$36.00

Respuesta :

ejpjrocks123
ejpjrocks123 ejpjrocks123
  • 02-04-2021

Answer:

B. $4.00

Step-by-step explanation:

I know this because you would divide the $12.00 by the three boxes of cookies which would be $4.00, So each box of cookies cost $4.00

Answer Link

Otras preguntas

How does the number line represent equivalent fractions and decimals?
To what extent did Germany threaten American people, territory, and interest?
If you wanted to make a prediction about an event that required complicated analysis of data which tool would be the most helpful? a. scale b. a scientific mode
it is recommended that an adult drink 64 fluid ounces of water every day. josey has already consumed 700 milliliters of water. How many more liters should he dr
The ______ made it apparent that russia was desperately in need of industrialization and reform A)american revolution B) industrial Revolution C)crimean war D)N
How did feudalism help Germany?
What is the root word of educator and it's meaning
un text cu sensurile diferite ale cuvuntului torturi
What is fluffy in french? 30 points
Find the reciprocal of the number. Multiply to check your answer. HELP 1  1/2 A. 3/2 B. 2/3 C. 2/11 D. 11/2