sarahsanchez910
sarahsanchez910 sarahsanchez910
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP
At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost?
$3.00
$4.00
$15.00
$36.00

Respuesta :

ejpjrocks123
ejpjrocks123 ejpjrocks123
  • 02-04-2021

Answer:

B. $4.00

Step-by-step explanation:

I know this because you would divide the $12.00 by the three boxes of cookies which would be $4.00, So each box of cookies cost $4.00

Answer Link

Otras preguntas

Name 3 ways farming practices changed between 1860s and 1870s.
545 divided by 7 with a remainder
Point A is located at (−1,−5). The midpoint of line segment AB is point C(2,3). ​ What are the coordinates of point B ?
At the farmer's market, Laura bought three pounds of heirloom tomatoes. If the tomatoes are priced at $8 per five pounds, what did Laura pay for her tomatoes?
could it be there will be nothing like lost forever documents with programs like backupdocs.com?
HELP PLEASE IM STUCK
What’s a better deal, buying something that is 50% off, or buying something that is 20% off then another 30% off?
Pls someone anyone help I need it ASAP!!!
Yellow crazy ants live in large colonies ,scouring the forest floor for food and space . Which situation is most likely occurring in this ecosystem ?
What aspect of a website makes it easy to understand? improves the understandability of a website, by maintaining similar design elements throughout.