BrainlyIsGreat12345
BrainlyIsGreat12345 BrainlyIsGreat12345
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help me with this question

Plz help me with this question class=

Respuesta :

ajbtrojan
ajbtrojan ajbtrojan
  • 02-04-2021

Answer:

1 Kilogram is $1.44

Step-by-step explanation:

$2.88 divided by 2 kilograms is $1.44 for each kilogram of sand.

Answer Link

Otras preguntas

How is the numeral 35.012 written in words and why
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
What is Sir Francis Drake hardships
When was World War I?
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
When was William Shakespeare born
How does transpiration play a  role in the water cycle ?